Yumurta Hakkında

Yumurta Kabukları Kullanılabilir Mi?

Yumurta Kabukları Kullanılabilir Mi?

Yumurta Kabukları Kullanılabilir Mi?

Yumurta iç kısmı ile olduğu gibi kabuğu ile de kullanılır. Kabuk kısmında yüksek oranda kalsiyum bulunduğu için farklı amaçlar ile kullanılabilir. Toz haline getirilen kabuğun maske olarak veya kemikleri güçlendirmesi için gıdalar ile karıştırılarak kullanımı söz konusu olabilir.

Yumurta kabukları silikon, bor, çinko, magnezyum, kükürt ve kalsiyum gibi farklı kaynakları içerisinde yüksek oranda içerdiği için atmak yerine kullanılabilir. Kullanılması için farklı şekillerde işlemler yapılabilir ve bu şekilde daha etkili sonuçlar alınabilir.

Kullanımı sırasında aşırıya kaçılmaması gerekir ve bu durumun söz konusu olması halinde kas krampları da ortaya çıkabilir. Bu nedenle potasyum içeren gıdalar ile birlikte tüketilmesi de etkili olacaktır.

Yumurta Kabuğu Neler İçin Kullanılabilir?

Yumurtanın iç kısmı yenildiği gibi dışında kalan kabuk kısmı da farklı amaçlar için kullanılabilir. Bu konuda pek bilinen bilgiler olmasa da pek çok farklı durum karşısında kullanılabilecek bir seçenektir.

Kabuk kısmının besin değerinin de yüksek olması farklı durumlara çözüm olması açısından kullanılabilir. Yumurta kabuğu kullanım alanları şunlardır;

  • Kemik erimesi durumunda tüketimi etkili olmaktadır.
  • Bahçeyi salyangoz ve kurtçuklara karşı korumak amacı ile de kullanılır.
  • Saç ve deri sorunlarında maskeler ile çözüm sağlamaktadır.
  • Yoğun besin değeri nedeni ile gübre olarak kullanımı bitkilerde etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.
  • Lavabo tıkanıklığı için doğal açıcı olarak da kullanılabilir.
  • Besinler ile birlikte de kullanılarak bu şekilde içerdiği mineral ve vitaminlerden faydalanılabilir.

Yumurta Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Yumurtanın iç kısmını kullandıktan sonra kabuğunu atmak yerine değerlendirmek isteyenler farklı amaçlar için farklı şekillerde kullanabilirler. Kabuğun kullanıma hazır olması için toz haline getirilerek bu şekilde karışımlara eklenebilir.

Kabuğun kırılarak kullanımı da aynı şekilde etkili olduğu için yumurta kabuğu kullanılacak olan alanın seçimine göre farklı şekillerde hazırlanabilir. Özellikle toz olarak kullanımı yaygın olsa da kırılarak da kullanılabilir.

Kabuğun kullanım öncesinde iyice temizlenmesi gerekir. Özellikle tüketilerek kullanılması gerekli olduğu durumlarda dış kısmında bulunan zararlı şeylerden arındırılması için iyice yıkandıktan sonra kullanılmalıdır. 

Adres

Karadeniz Mh. Menderes Cd. 1212. Sk. No:1A Gaziosmanpaşa/İstanbul

İRTİBAT BİLGİLERİ

+90 212 618 67 39
info@hedefyumurta.com

BİZİ TAKİP EDİN
© Copyright 2024 Hedef Yumurta Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti. | Tüm Hakları Saklıdır.
  • Site haritası