Yumurta Hakkında

Yumurtanın İnsan Sağlığındaki Etkileri

Yumurtanın İnsan Sağlığındaki Etkileri

Yumurtanın İnsan Sağlığındaki Etkileri

Yumurta günlük tükettiğimiz besinler arasında oldukça sık tercih edilmektedir. İçerdiği vitaminler sayesinde sağlamış olduğu faydalardan tam anlamı ile faydalanabilmek adına düzenli olarak tüketilmesi de önemlidir. Yumurtanın insan vücudunda etkileri şu şekilde açıklanabilir;

  • Gözler, deri ve kemikler üzerinden olumlu etkileri vardır.
  • Çocukların gelişimlerini olumlu şekilde etkiler.
  • Diş sağlığı üzerinde de güçlendirici etkisi bulunur.
  • Demir ve çinko içeriği de yüksek olduğundan yumurta bu yönü ile de vücudun ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
  • Vücudun dışarıdan gelecek zararlı durumlara karşı güçlü olmasını sağlar.
  • İnsan beyni üzerinden de etkisi bulunduğu için doğru şekilde tüketilmesi bütün bu faydalardan yararlanılmasını sağlamaktadır.

Yumurta Nasıl Tüketilmelidir?

Günlük ihtiyaç duyulan pek çok vitamin ve mineral kaynağı olması nedeni ile yumurta tüketiminde dikkatli olunması gerekir. Yumurtanın sunduğu bütün bu değerlerden tam olarak faydalanmak adına doğru şekilde tüketilmesi de oldukça önemlidir.

Yumurtanın haşlanarak tüketilmesi hem içerisinde beşim değerlerinden tam olarak fayda sağlanmasında etkili olur hem de yağda pişirilmesi ile oluşacak fazla kalorinin engellenmesi sağlanmış olunur.

Yalnız yumurta başlarken dikkat edilmesi gereken bir noktada az pişmiş veya rafadan olması durumunda vücudunuza geçecek kimyasalları içerdiğidir. Bu nedenle tam pişmiş olması gerekir. Ayrıca aşırı pişmesi ile de yumurta sarısının dışında oluşan yeşilimsi tabağa sağlık açısından zararlıdır.

Yumurta Nereden Alınır?

Günlük olarak tüketilen yumurtanın belli aralıklar ile devamlı olarak alınması tek seferde çok sayıda alınmasında daha iyi olur. Devamlı taze olarak tedarik edilmesi besin değerinden tam olarak fayda sağlanması için etkili olacaktır.

Yumurta yaşanılan çevreye göre farklı yerlerden tedarik edilebilir. Özellikle çevrenizde köy yumurtası satan güvenilir kaynaklarınız varsa bu şekilde tercihlerinizi yapmanız daha kaliteli sonuçlar almanızı sağlar. Aksi durumda marketlerde buzdolabında saklanan yumurtaların üretim tarihi ve son kullanma tarihine dikkat ederek de alım yapabilirsiniz.

Özellikle küçük çocukların kahvaltı seçeneklerinde kullanılması kemik gelişimlerini etkilediği için iki günde bir taze olarak temin edilmesi önemlidir. Bunun için araştırma yapılarak çevredeki kaynaklar kontrol edilebilir. 

Adres

Karadeniz Mh. Menderes Cd. 1212. Sk. No:1A Gaziosmanpaşa/İstanbul

İRTİBAT BİLGİLERİ

+90 212 618 67 39
info@hedefyumurta.com

BİZİ TAKİP EDİN
© Copyright 2024 Hedef Yumurta Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti. | Tüm Hakları Saklıdır.
  • Site haritası