Yumurta Hakkında

Yumurtanın Doğru Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Yumurtanın Doğru Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Yumurtanın Doğru Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Yumurta tüketimi hem sağlık açısından hem de lezzetli olması nedeni ile sıklıkla tercih edilir. Ancak tüketimi sırasında doğru şekilde pişirilmesi ve taze olması alınacak olan besin değerlerinin vücuda tam olarak geçmesinde etkili olmaktadır. Bu nedenle yumurta tüketimi için dikkatli olunmasında fayda vardır.

Kilo almak istemeyenler için suda haşlanarak tüketilmesi gereklidir. Bu şekilde aynı zamanda besin değerlerini de kaybetmeden vücuda fayda sağlaması için doğru tüketim yapılabilir. Haşlama sırasında rafadan tüketimi de sağlığınız açısından riskli olabilir. Bu durumda kimyasal oluşturması söz konusu olduğundan en iyisi tam pişmiş olarak tüketilmesidir.

Yumurtanın Pişirme Süresi Nedir?

Az ya da çok pişirilmesi sorunlara neden olsa da tam kıvamında olması içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin vücuda geçmesini sağlar. Bu nedenle doğru süre ile pişirilmesi tüketimi sırasında sorun oluşmamasına ve istenilen etkiyi vücuda vermesine yardımcı olur.

Haşlama usulü ile yumurta pişirmek besin değerlerinin tam olarak alınmasını sağladığı için 10 dakika gibi bir süre içinde tamamı pişmiş olur. Daha fazla pişmesi durumunda sülfürik asit üreteceği için sağlığa zararlı hale gelir. Sürenin tam olarak ayarlanması ve yumurtanın bütün kısımlarının tam olarak piştiğinden emin olunması önemlidir.

Daha önce yaptığınız yumurta pişirme işlemlerinde aldığınız sonuçlara göre de pişirme sürenizi kendiniz en doğru şekilde belirleyebilirsiniz. Az pişmesi durumunda da içerisinde kimyasal etkiler oluşacağı için önerilen bir durum değildir.

Yumurtanın Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yumurta alırken taze olup olmadığının gözle ayırt edilmesi pek mümkün değildir. Dış kısmının tazelik konusunda belirti vermemesi güvendiğiniz yerlerden alım yapmanız ile çözülebilir. Yumurtanın taze olduğunun anlaşılması için kırıldıktan sonra gözlemi yapılabilir.

Kırılması durumunda beyazı ve sarısı birbirine karışmıyorsa yumurtanın taze olduğu anlaşılabilir. Bayat yumurta sarısı ile beyazı birbirine kolayca karışır. Ayrıca kırmadan anlamak isteyenler bardağa su koyarak bu şekilde yumurtayı içine koyarak da bu konuda deneme yapabilirler.

Herkes kendisi için farklı yöntemleri deneyerek bu şekilde aldığı yumurtaların tazeliği konusunda daha fazla bilgiye sahip olunabilir.                                                                                                                                                                                            

Adres

Karadeniz Mh. Menderes Cd. 1212. Sk. No:1A Gaziosmanpaşa/İstanbul

İRTİBAT BİLGİLERİ

+90 212 618 67 39
info@hedefyumurta.com

BİZİ TAKİP EDİN
© Copyright 2024 Hedef Yumurta Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti. | Tüm Hakları Saklıdır.
  • Site haritası