Yumurta Hakkında

Yumurta Nasıl Pişirilir?

Yumurta Nasıl Pişirilir?

Yumurta Nasıl Pişirilir?

Yumurta mutfakların vazgeçilmezi olduğu için pek çok farklı şekilde kullanımı mümkündür. Çiğ olarak tüketilmesinin sakıncalı olması nedeni ile pişirilerek tüketilmesi gereken besin kaynakları arasında yer almaktadır. Yumurta pişirme işleminin besin değerlerinin kaçmaması için doğru şekilde yapılması gerekir.

Yumurtanın tam olarak besin değerleri ile tüketilmesi için haşlanması en doğru pişirme tekniğidir. Bu şekilde tam olarak pişen yumurta içindeki bütün vitamine ve minerallerin vücuda geçmesinin sağlanmasında etkili olmaktadır.

Haşlama süresinin iyi ayarlanması özellikle az pişmesi veya çok pişmesi durumunda oluşacak olan zararlı durumlarında oluşmamasında etkili olacaktır. Bu nedenle sürenin tam olarak ayarlanması ve yumurtanın bütün kısımlarının tam olarak piştiğinden emin olunması önemlidir.

Yumurtanın Faydaları Nedir?

Yumurta tüketimi insan sağlığı açısından pek çok farklı fayda sunduğu için günlük olarak yeterli miktarda tüketimi yapılması gerekir. Yumurtanın vücuda faydaları şunlardır;

  • Gözleri korur ve diş sağlığında etkili rol alır.
  • Demir ve çinko içeriği de yüksek olduğundan bu yönü ile de etkili olmaktadır.
  • Çocukların gelişimini ve kemik gelişimini olumlu yönde etkiler.
  • Vücudun dışarıdan gelecek zararlı durumlara karşı güçlü olmasını sağlar.
  • İnsan beyni üzerinden de etkisi bulunur.
  • Ayrıca cilt üzerinde de maskelerde kullanımı yaygındır ve olumlu etki etmektedir.

Yumurtanın Beyaz Veya Sarı Kabuklu Olmasının Nedenleri

Yumurta seçimlerinde özellikle çoğu zaman kişileri düşündüren bir diğer durumda kabuk renginin değişmesidir. Kahverengi olması veya beyaz olması bu durumda tavuğa göre değişir. Bunun yumurtanın içeriği konusunda bir değişiklik olmasına neden olmadığından seçimleri de etkilemez.

Tavukların cinsleri nedeni ile tavuklar beyaz veya kahverengi kabuklu olarak yumurtlayabilirler. Özellikle kahverengi olanların köy tavuğu yumurtası olduğu düşüncesi bu yönde seçim yapılmasına neden olmaktadır. Ancak kahverengi tavuklardan elde edilen bu yumurtaların besin değerleri diğer yumurtalar ile aynı oranda olduğu için tüketimi sırasında sorun yaşanmaz.

Kabuğa renk veren madde nedeni ile yaşanan bu farklılık çoğu kişinin yanılgı içerisinde olmasına neden olduğundan bu konuda net bir fikir sahibi olmak isteyenler bulunmaktadır. 

Adres

Karadeniz Mh. Menderes Cd. 1212. Sk. No:1A Gaziosmanpaşa/İstanbul

İRTİBAT BİLGİLERİ

+90 212 618 67 39
info@hedefyumurta.com

BİZİ TAKİP EDİN
© Copyright 2024 Hedef Yumurta Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti. | Tüm Hakları Saklıdır.
  • Site haritası