Yumurta Hakkında

Yumurta Kabuğu Nelere İyi Gelir?

Yumurta Kabuğu Nelere İyi Gelir?

Yumurta Kabuğu Nelere İyi Gelir?

Yumurtanın iç kısmı yenildiği gibi dış kabuk kısmı da farklı amaçlar için kullanılabilir. Kabuk kısmının besin değerinin de yüksek olması hem tüketimi hem de farklı durumlara çözümler bulunması için tercih edilmesini sağlamaktadır. Yumurta kabuğu kullanım alanları şunlardır;

  • Kemik erimesi durumunda tüketimi etkili olmaktadır.
  • Saç ve deri sorunlarında maskeler ile çözüm sağlamaktadır.
  • Yoğun besin değeri nedeni ile gübre olarak kullanımı bitkilerde etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.
  • Lavabo tıkanıklığı için doğal açıcı olarak da kullanılabilir.
  • Bahçeyi salyangoz ve kurtçuklara karşı korumak amacı ile de kullanılır.

Yumurta Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Yumurta tüketiminde doğru olarak bildiğiniz ama yanlış olan pek çok farklı durum vardır. Özellikle çiğ yumurtanın sağlıklı olduğu düşüncesi kişilerin yumurtayı çiğ olarak tüketmesine neden olmaktadır. Bu durumda yumurtada bulunan bakterilerde rahatlıkla vücuda geçerek burada sorunlara neden olabilir.

Az pişmiş yani rafadan yumurtanın sağlıklı olduğu düşüncesi de yanlıştır. Bu durumda içerisinde kimyasallar oluşacağı için sağlığa zararlı hale gelir. Aynı şekilde aşırı pişmesi de sülfürik asit oluşumuna neden olduğundan yine tüketimi sağlıksız olacaktır.

Yumurtanın yıkanarak temiz bir şekilde dolaba konulması tazeliğinin daha kısa sürede geçmesine neden olur. Bu durumda özellikle hijyenik olması için yapılsa da yumurta kabuğunda bulunan koruyucular bu şekilde gideceği için daha hızlı bozulacaktır.

Diyette Yumurta Kullanımı

Sağlıklı bir yaşam için daha formda olmayı isteyenler tükettikleri gıdalara dikkat etmeleri gerekir. Haşlanmış yumurta diyetlerde olmazsa olmaz olarak sabah kahvaltısında kullanılır. Yumurtanın tavada yağda kızartılması hem sağlık açısından olumsuz etkiler hem de kalori artması nedeni ile diyette tercih edilmez.

Diyet yapacak olanlar veya spora başlayanlar için içerdiği besin değerleri ve protein nedeni ile yumurta mutlaka önerilir. Günlük olarak tüketilmesi ve yeterli miktarda tüketilmesi vücut açısından son derece önemli bir durumdur.

Diyete başlayanlar için tam pişmiş bir yumurta kahvaltı alınması gereken protein miktarını karşılar. Aynı zamanda daha sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi için etkili olur. 

Adres

Karadeniz Mh. Menderes Cd. 1212. Sk. No:1A Gaziosmanpaşa/İstanbul

İRTİBAT BİLGİLERİ

+90 212 618 67 39
info@hedefyumurta.com

BİZİ TAKİP EDİN
© Copyright 2024 Hedef Yumurta Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti. | Tüm Hakları Saklıdır.
  • Site haritası