Yumurta Hakkında

Çiğ Yumurta Tüketilmesi Sağlığa Zararlı Mıdır?

Çiğ Yumurta Tüketilmesi Sağlığa Zararlı Mıdır?

Çiğ Yumurta Tüketilmesi Sağlığa Zararlı Mıdır?

Çiğ yumurtanın tüketiminin sağlıklı olduğun söylense de çiğ ürünlerin tüketilmesi bazı bakterilerinde vücuda girmesine neden olduğundan sağlık açısından riskler oluşturabilir. Patojen bakterilerin vücuda girmesine neden olduğundan önerilen bir tüketim şekli değildir.

Pişmeyen ve çiğ yenilen yumurtanın sindirimi de zor olduğundan kişilerin rahatsızlık duymasına neden olabilir. Çiğ yumurta tüketimi yerine haşlanmış yumurtanın tüketilmesi daha yüksek protein ve mineral alınmasını sağlar. Ayrıca patojen bakterilerinde ısıta yok olması ile vücuda girişi önlenmiş olunur.

Ürünlerin tüketimi sırasında özellikle dikkatli olunması gereken bir seçeneği olan yumurtanın çiğ tüketimi bir dönem yaygın olsa da bazı yararlarının yanı sıra zararları nedeni ile tercih edilmez.

Yumurta Kullanımında Bilinmeyen Gerçekler

Yumurta pişirme ve tüketme için bilinen çoğu durumun doğru olmaması ve bilinmeyen pek çok durumun olması durumu doğru sonuçlar alınması için bu noktalara dikkat edilmesini gerektirir. Yumurtanın az pişmiş veya çiğ tüketimi yararından çok zarar verir. Bu nedenle bu konuda dikkat edilmesi ve gerekmedikçe tam pişmemiş yumurtanın tüketilmemesi gerekir.

Yumurta kullanımı sırasında dikkatli olunması içeriğinde bulunan bütün vitamin ve minerallerin tam olarak alınmasını sağlar. Az pişmesi içerisinde kimyasal madde oluşmasına ve çok pişmesi de sülfürik asit oluşmasına neden olduğundan dikkat edilmesi gereken nokta pişirme noktasıdır. Bu konuda çoğu kişi yanlış bilgileri nedeni ile yanlış şekilde tükettiği için faydadan daha çok zararını da görebilirler.

Yumurta Nerelerde Kullanılır?

Yumurta geniş kullanım alanına sahip olan besin kaynakları arasında yer alır. Yumurta kahvaltıların vazgeçilmez seçeneği olsa da aynı zamanda yemeklerde ve hamur işlerinde de kullanılır. Hem iç kısmı hem de kabuğunun kullanıma uygun olması sorunsuz olarak kullanılmasını sağlar.

Mutfakta, güzellik maskelerinde, sağlık amacıyla ve kabuğunun kullanım alanları ile her halinde faydalanılan bir besin kaynağı olarak sıklıkla tüketilmektedir.

Hammadde olarak yaygın kullanımı mevcut olan yumurtanın taze olarak tüketilmesi de önemlidir. Özellikle içerdiği besin değerleri nedeni ile mutfaklardan eksik olmayan yumurtanın doğru şekilde tüketilmesinin pek çok farklı faydası bulunur. 

Adres

Karadeniz Mh. Menderes Cd. 1212. Sk. No:1A Gaziosmanpaşa/İstanbul

İRTİBAT BİLGİLERİ

+90 212 618 67 39
info@hedefyumurta.com

BİZİ TAKİP EDİN
© Copyright 2024 Hedef Yumurta Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti. | Tüm Hakları Saklıdır.
  • Site haritası