Yumurta Hakkında

Yumurta Nedir?

Yumurta Nedir?

Yumurta Nedir?

Yumurta aslında dişi kuşların embriyolarını saklamak amacı ile oluşturdukları oval ya da yuvarlak şekildeki cisimlerdir. Ancak insanların hayatında oldukça önemli bir yere sahip olan yumurta içerdiği besin kaynakları nedeni ile tüketilmektedir.

Tavuk yumurtası insanların yumurta denilince ilk düşündükleri seçenek olarak akla gelir. Kümes hayvanlarının düzenli olarak yaptığı yumurtlama işlemi sayesinde günlük olarak hayvanlardan elde edilen yumurtalar pek çok yemek içerisinde, kahvaltılar kullanılabilir.

Dünyada her mutfakta kullanılan tavuk yumurtasının protein bakımından zengin olması insan vücudunun ihtiyaç duyduğu proteini almasını sağlamaktadır.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurta tüketimi yaygın olduğundan faydalarından herkes rahatlıkla yararlanabilir. Her öğün tüketimi mümkün olan yumurtanın faydaları da çocukluk döneminden başlayarak devam eder.

  • Yumurta protein kaynağı olması nedeni ile günlük tüketimi ile insan vücudunun ihtiyacını karşılar.
  • Çocukların zihinsel gelişimi için oldukça faydalıdır.
  • İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde vücudu zararlı maddelere karşı korur.
  • B2 vitamini yönünden zengin olduğu için göz ve deri sağlığında etkili olmaktadır.
  • Yumurta C vitamini içermez, ancak C vitamini emilimini arttıran bir özelliğe sahiptir.
  • İçerisinde bulunan A vitamini kemik gelişimi, gözler ve diş sağlığı için önemlidir.
  • Yumurtanın sarısında D vitamini bulunur ve bu durumda kemik gelişiminde etkili olmasını sağlamaktadır.

Yumurtanın İçerdiği Besinler Nelerdir?

Yumurta besin kaynağı açısından oldukça zengin olması nedeni ile kahvaltılarda ve diğer öğünlerde sıklıkla tercih edilen bir üründür. Yumurta protein bakımında zengin olduğu için çocukların gelişimi etkiler ve bu nedenle çocukluk döneminde fazlaca tüketilmesi önemlidir.

Ayrıca D vitamini ve B2 vitamini açısından da zengin olması kullanımı ile vücuda fayda sağlamasına yardımcı olmaktadır. Sarısı ve beyaz kısmı ile bir bütün olan bu besin kaynağının daha yoğun olarak vitamin içeren bölümü sarı kısmıdır.

A vitamini de içerisinde bulunan bir diğer vitamin seçeneğidir. Bu durum vücut üzerinde olumlu etkilerin olmasına neden olduğu için her yaşta tüketimi gerekli olan bir besin kaynağıdır. Tüketimi sırasında özellikle taze olarak tüketilmesi son derece önemlidir. 

Adres

Karadeniz Mh. Menderes Cd. 1212. Sk. No:1A Gaziosmanpaşa/İstanbul

İRTİBAT BİLGİLERİ

+90 212 618 67 39
info@hedefyumurta.com

BİZİ TAKİP EDİN
© Copyright 2024 Hedef Yumurta Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti. | Tüm Hakları Saklıdır.
  • Site haritası